O Plemeni

          ...pokud pročítáme plemenný standard, první slova, která nám padnou do oka, jsou „veselý, zdatný a lovecký“. To je podstata kokršpaněla a skutečnost, že standard začíná těmito slovy, správně podtrhuje jejich důležitost. Kokršpaněl je šťastný pes – šťastný s vámi a s rodinou, ale i s lidmi zcela neznámými a ostatními psi. Je šťastný při práci i při hře – je absolutní optimista. Každé ráno vstává s radostným očekáváním dalšího nádherného dne se spoustou legrace a doufejme, že i se spoustou potravy (protože on strašně rád žere!) a bůhví, s jakými novými vzrušujícími dobrodružstvími! Bude Vás následovat po domě, chce vědět o všem, co děláte a hrozně nerad by propásl něco veselého či vzrušujícího. Rád sdílí s každým své štěstí, to znamená, že na vás bude vyskakovat se svými zablácenými tlapkami, pokud mu to dovolíte, a bude si dobře vědom, proč to dělá! Jeho spokojenost a bezstarostná povaha je fatální. Když nebude moci jít s vámi, vyjádří svou velkou lítost (a on dokáže vypadat velice zarmouceně), ale pochopí situaci a vezme si z toho to lepší. Při úpravě srsti, se pokusí vykroutit, ale budete-li pevní, duševně to překoná a usne na trimovacím stole.

         Z toho vyplývá, že je velmi důležité, abyste byli vůči němu laskaví, ale pevní, protože je dostatečně chytrý, aby toho využil, když se mu povolí. Pak to bude zkoušet stále znovu.

Ačkoliv si kokr myslí, že každý host, který k vám zavítá, byl pozván především proto, aby ho potěšil, a tudíž jím byl i milován, je velice věrný a citlivý vůči vlastním lidem. Nejenže s vámi sdílí byt, ale sdílí i váš život, vaše radosti a zármutky a je velice přesným odrazem vaší nálady, kterou bezpečně vycítí a rozpozná. Vazba mezi vámi a vaším kokrem se může stát tak neuvěřitelně silnou, že nebudete potřebovat slova.

        Další vlastností, které je ve standardu věnována zvláštní pozornost, je jeho sportovnost, aktivní a živá nátura. Musíte být připraveni poskytnout dospělému kokrovi každý den nejméně hodinu volného pohybu. Potřebuje mít příležitost protáhnout si nohy, běžet plnou rychlostí a být schopen zachytit vzrušující vůně, které působí na jeho instinkty loveckého psa. Lesy, pole, louky, kopce, to všechno miluje…a ze všeho nejvíc vodu. Procházka bez plavání je v očích kokra pouze poloviční procházkou, a když není kde plavat, poslouží mu stejně dobře i blátivá louže.

            Jeho energie je nevyčerpatelná. Uběhne dvakrát, třikrát bez odpočinku a v plné rychlosti vzdálenost, kterou ujdete a bude potřebovat jen pár minut, aby obnovil síly. Jakmile je doma, je připraven, abyste si s ním hráli, házeli mu míček, který bude přinášet, prostě bude dělat cokoliv, aby se zase zbavil své energie…

 
Tvorba www strnek pro chovatele - Webdesign for kennels
© 2011 Andraste. All rights reserved. Tvorba www